
Става дума за небезизвестната Citadel ботнет мрежа, а операцията, която успява да деактивира киберпрестъпната й дейност е успяла да извади от строя около 1400 ботнет хоста и отделни компютри свързани помежду си. Благодарение на успеха на операцията под кодово име Operation b54 и съдебно разпореждане Microsoft прекъсват всякаква комуникация на заразените компютри.
Благодарение на Щатската шерифска служба, Microsoft се сдобиват с конкретни доказателства за дейността на мрежата и операторите й по места, в това число задържането на компютърни сървъри в Пенсилвания и Ню Джърси, съобщават от компанията в специално изготвено прессъобщение. Освен това компанията е информирала своевременно екипите отговарящи за оказването на спешна компютърна помощ (computer emergency response teams, CERTs) и в други държави, така че да може ударът върху мрежата да е глобален.
Citadel, често определян като един "по-умен брат" на троянската малуер програма Zeus обикновено краде информация, най-често свързана с банкиране, от системите, които заразява. Малуерът е особено устойчива заплаха, чието премахване не е лесно, като той обикновено прави невъзможно за притежателя на заразената система да инсталира антималуер програма на системата си, за да бъде почистена машината.
Ричард Боскович (Richard Boscovich), главен старши съветник отдела на Microsoft за престъпления в областта на цифровите технологии Microsoft Digital Crimes Unit, заяви, че сегашното разкриване и спиране на мощности на мрежата няма да сложи окончателен край на Citadel, понеже мрежата е сложна и обширна, но до голяма степен ще намали обхвата и силата й. Компанията работи активно с интернет доставчици по света и CERT екипите в различни държави, за да помогнат на притежателите на заразените системи да се освободят от затвора на мрежата. Предполага се, че засегнати от Citadel в световен мащаб са над 5 000 000 души. Това е поредна успешна атака на Microsoft насочена към ботнет мрежа. Предишни действия бяха предприети към Rustock, Waledac, Zeus и Kelihos.
В акцията срещу Citadel са взели участие ФБР, Центърът за анализ и споделяне на финансова информация на САЩ (Financial Services Information Sharing and Analysis Center, FS-ISAC) и NACHA - Асоциацията за електронни разплащания (The Electronic Payments Association).