Германски IT специалисти съобщиха за нов тип заплахи за сигурността

Изследователите поясниха, че създаденият от тях злонамерен софтуер с името Dagger атакува runtime-паметта, до която програмата може да достигне чрез сегмента DMA, използван от компютрите за работата на хардуерните им компоненти, например графични чипове и мрежови карти. Според тях, тези заплахи са практически неоткриваеми дори от най-съвременен антивирусен софтуер. Нещо повече: няма никаква гаранция, че подобен подход не е бил използван или не се използва и в момента от хакерите.
Dagger може да атакува както 32-, така и 64-битови Windows- и Linux-базирани системи, а в допълнение може да заобикаля и вградения в операционните системи механизъм за рандомизация на адресите в паметта. Германските експерти разказват, че първоначално Dagger е бил разработван като кейлогър, но неотдавна в него била добавена и нова функционалност и сега той може да извършва атаки чрез runtime-паметта, като получава директен достъп до информацията, съхранявана в компютъра.
"Вредоносният код, експлоатиращ DMA, и съответните атаки, осъществявани с негова помощ, могат да бъдат стартирани от периферни устройства, като те могат напълно да компрометират устройството без използването на уязвимости в операционната система. От наша гледна точка, само по себе си това представлява критична уязвимост - към днешна дата нито една операционна система не разполага с механизми за откриване на DMA-атаки чрез периферни устройства", казва Стюин.
Изследването е финансирано от германското правителство, което на фона на нестихващите скандали със следенето и подслушването, осъществявани от Агенцията за национална сигурност на САЩ, е поръчало за собствени нужди разработването на детектори за вредоносен софтуер, експлоатиращ DMA. Стюин съобщи, че в момента вече е разработен сензор, способен да открива наличие на Dagger и подобен на него зловредни програми. Той уточни още, че DMA-софтуерът и сензорите за него представляват изключително компактен код, който не оказва влияние върху реалната производителност на компютъра.